Jak dbać o rolety zewnętrzne zimą? Rolety Bielsko
Rolety zewnętrzne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, na które decydują się inwestorzy. Nic w tym dziwnego – tego typu osłona okienna wygląda estetycznie, a ponadto posiada liczne pożądane właściwości. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że instalacja takiej rolety niesie duże korzyści, inni natomiast zastanawiają się, jak wygląda jej eksploatacja w praktyce. W szczególności w miesiącach zimowych, kiedy pojawia się śnieg, szron oraz bardzo duże spadki temperatur.
Spis treści:
- Roleta zewnętrzna – aspekty praktyczne, które warto wziąć pod uwagę
- Właściwy wybór kluczem do sukcesu
- Czyszczenie to ważny element każdej pielęgnacji
- Co w przypadku, kiedy roleta nam zamarznie?
Roleta zewnętrzna – aspekty praktyczne, które warto wziąć pod uwagę
Do największych zalet rolet zewnętrznych na pewno można zaliczyć to, że stanowią bardzo dobrze sprawdzającą się w praktyce izolację termiczną. Są też dodatkową barierą dla silnego wiatru oraz podwyższają odporność na włamanie. Chronią również naszą prywatność oraz zapobiegają przedostawaniu się hałasu dobiegającego z zewnątrz. Trzeba więc przyznać, że wiele dobrego niesie ze sobą zastosowanie rolety. Bielsko to miasto, w którym znajdziemy renomowane salony ich sprzedaży. Warto jednak wiedzieć o tym, jak je pielęgnować, aby takie czynniki jak lód i mróz ich nie zniszczyły.
Właściwy wybór kluczem do sukcesu
Zamawiając produkt, warto zdecydować się na napęd z detekcją przeszkód i oblodzenia. Jest to system dobrze sprawdzający się szczególnie w przypadku dużych i ciężkich rolet, które są bezpośrednio narażone na działanie czynników atmosferycznych. Detektor zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu rolety wskutek pozostawienia jakiegoś przedmiotu w świetle pracy rolety lub dużego oblodzenia pancerza. Warto pamiętać również, że w okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak burze, wichury ora porywisty wiatr, rolety powinny być całkowicie podniesione (zwinięte w skrzynce) lub całkowicie zamknięte (pancerz rolet całkowicie rozwinięty, bez prześwitów pomiędzy listwami).
Czyszczenie to ważny element każdej pielęgnacji
Czyszczenie rolet zewnętrznych najlepiej przeprowadzać z określoną regularnością. Najważniejsze jest, aby usuwać zabrudzenia z prowadnic oraz miejsca, do którego dochodzi listwa dolna. Do ewentualnego czyszczenia pancerza wykorzystujemy miękką szczotkę lub gąbkę, aby nie spowodować zarysowań powierzchni. Nie należy stosować silnych detergentów i agresywnych środków czyszczących – wystarczy delikatny płyn do mycia naczyń. W okresie zimowym zabrania się pozostawiania rozszczelnionych perforacji rolet. Podczas przejścia temperatury poniżej 0 stopni woda znajdująca się w tych miejscach może ulec zamrożeniu, doprowadzając do uszkodzenia pancerzy. Dobrą praktyką będzie również usuwanie nadmiaru śniegu znajdującego się zarówno na, jak i pod osłoną.
Co w przypadku, kiedy roleta nam zamarznie?
Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie pojawienia się dużych mrozów. Przymarzniętej do podłoża rolety nie wolno pod żadnym pozorem otwierać na siłę, gdyż może to spowodować jej uszkodzenie. To, co można zrobić to uchylić lekko okno, aby ciepłe powietrze z wnętrza budynku pomogło odmrozić roletę. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy ją odśnieżyć od zewnątrz. Lód możemy spróbować delikatnie usunąć mechanicznie. Na pewno powinniśmy wyłączyć automatyczne sterowanie roletą w momencie, kiedy chwilowo nie ma możliwości jej otworzenia.
Sprawdź nasze pozostałe artykuły
Rolety zewnętrzne zapewniają izolację termiczną, ochronę przed wiatrem, zwiększają bezpieczeństwo, chronią prywatność i pomagają w redukcji hałasu z zewnątrz.
Ważne jest, aby zdecydować się na napęd z detekcją przeszkód i oblodzenia, szczególnie przy dużych i ciężkich roletach, które są bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych.
Rolety zewnętrzne najlepiej jest czyścić regularnie, zwracając szczególną uwagę na prowadnice i miejsce, do którego dochodzi listwa dolna.