Jak prawidłowo zabezpieczyć markizy i pergole na zimę?

Sezon zimowy za moment rozpocznie się na dobre. W Polsce definitywnie zakończyliśmy sezon tarasowo-ogrodowy i zabraliśmy się za porządki. Jeśli inwestujemy w dobrej jakości sprzęty, to warto dobrze je zabezpieczyć przed zimą, aby służyły nam długie lata. Jeśli stoisz przed wyborem zakupu nowej markizy, zerknij tutaj – markizy Bielsko. Bez odpowiedniej pielęgnacji, Twój taras nie będzie wyglądał tak, jakbyś sobie tego życzył. Należy zadbać o poszczególne elementy przynajmniej raz w roku, choć najlepiej, aby niektóre czynności konserwujące powtarzać przynajmniej raz na sezon. Warto zadbać przede wszystkim o materiał, który wystawiony na różne opcje pogodowe z łatwością się brudzi. Nie tylko na markizach, ale i na pergolach ogrodowych można zaobserwować tworzącą się pleśń. Im szybciej ją zlokalizujesz i rozpoczniesz walkę, tym większe prawdopodobieństwo na to, że będzie ona skuteczna.

Zabezpiecz swoją markizę tak, aby służyła Ci przez wiele sezonów!

Markiza to najpopularniejszy rodzaj ochrony tarasu czy balkonu w Polsce. Wykonana z dobrych materiałów, będzie długo służyła. Markizy Bielsko mają w swojej ofercie szeroki wybór. Od kolorów zaczynając, a kończąc na opcjach technologicznych. Możesz kupić tańszą wersję, którą sterujesz za pomocą siły własnych rąk lub droższą, elektryczną, którą rozwijasz i zwijasz poprzez użycie pilota. Obie są tak samo wytrzymałe! Możesz wybrać jeszcze jedno udogodnienie – sensor, który wyczuwa deszcz i działa automatycznie. Aby markiza była w dobrym stanie, pora na konserwacje. Nie używaj do tego celu detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia markizy! Niestety – nie można zdemontować materiału ze stelaża i uprać go w pralce.

Czyszczenie markizy Bielsko krok po kroku

Należy najpierw rozłożyć markizę i dobrze ją wysuszyć, a następnie wykonać kilka kroków:

  • Jeśli znajdziesz pleśń – usuń ją. Do tego celu zastosuj roztwór z ciepłej wody i octu. Następnie szoruj te miejsca szczotką z roztworem.
  • Usuń liście, kurz i pył – rozwinięta markiza narażona jest na promienie słoneczne, deszcz i wiatr. Wszystkie te czynniki sprawiają, że materiał może nie wyglądać tak dobrze, jak po zakupie. Weź odkurzacz i usuń wszystkie wierzchnie ślady.
  • Usuń kurz i pył z konstrukcji – powtórz czynności z poprzedniego punktu, ale tym razem od spodu markizy. Pozbędziesz się pajęczyn i kurzu.
  • Usuń brud i plamy – przygotuj szczotkę, wiadro z ciepłą, ale nie gorącą wodą i szmatki. Zła wiadomość jest taka, że musisz zrobić wszystko ręcznie. Dobra z kolei jest taka, że jeżeli będziesz częściej niż raz do roku wykonywał takie prace, to zabrudzeń nie będzie aż tak dużo. Do wody dodaj środek piorący o delikatnym stężeniu. Gdy już wszystko wyszorujesz – pora na spłukanie wszystkiego. Uwaga! Nie używaj myjki wysokociśnieniowej, ponieważ możesz uszkodzić markizę. Mokrą pozostaw rozłożoną do całkowitego wyschnięcia.
  • Pora na stelaż! Po prostu porządnie go umyj, a następnie sprawdź czy wszystko jest technicznie sprawne. Dokręć luźne śruby, zerknij czy nic się nie połamało. Jeśli znajdziesz jakieś braki, problemy lub nieprawidłowości – zadzwoń po specjalistę, a ten zrobi przegląd. Pamiętaj, aby części elektrycznych nie czyścić pod wodą.

Pergola ogrodowa Bielsko – jak uniknąć korozji i uszkodzeń? Zadbaj o swoją pergolę!

Stylowym i modnym sposobem na wygospodarowanie osłoniętego miejsca w ogrodzie czy na tarasie stały się pergole. Są to najczęściej drewniane konstrukcje z zasłonami o podobnym materiale jak ten, który jest używany do produkcji markiz. Oczywiście możemy spotkać się również z opcją rolet zewnętrznych, zamiast luźno puszczonego materiału. Pergole Bielsko wyróżniają się całkowitym zautomatyzowaniem i wysoką jakością. Tak jak markiza – osłoni nas od wiatru, słońca i deszczu. Jeśli zdecydujemy się na pergolę, to zyskamy kolejne pomieszczenie. Nawet przy ulewnym deszczu wciąż możemy pod taką pergolą przebywać. Jest to też świetne miejsce na rośliny. A jak o nią zadbać? Już wiesz jak pielęgnować materiał markizy i to samo musisz powtórzyć w przypadku materiałowych ścian pergoli. Jednak jak zadbać o samą konstrukcję? Sposób będzie różny, zależnie od podjętej decyzji przy wyborze materiału – aluminium czy drewno?
Jeśli wybrałeś aluminium, to konserwacja jest bardzo prosta. Wystarczy wyczyścić do sucha aluminiowe elementy, a następnie zaimpregnować je środkiem antykorozyjnym. Jeśli jednak zdecydowałeś się na drewno, musisz dostosować się do tych kroków:

  • Przede wszystkim sprawdź stan drewna. Niestety, może się tak zdarzyć, że w drewnianych elementach pojawią się ubytki. Należy je uzupełnić, a gdy są zbyt duże – wymienić całą część.
  • Wyczyść drewno. I to porządnie, ze wszystkich zabrudzeń!
  • Nakładasz produkt nadający kolor? Musisz wcześniej zetrzeć pozostałości farb i lakierów. Do tego celu najlepszy będzie papier ścierny o gradacji 150-200.
  • Wybierz produkt do zabezpieczenia drewna – impregnat, lakierobejca lub olej.
  • Jeśli już wcześniej impregnowałeś swoją pergolę – powtórz to tym samym produktem! Czyli jeśli używałeś lakieru, teraz też zastosuj lakier.

Jak dbać o rolety zewnętrzne Bielsko?

Pora jesienna i zimowa, to czas, w którym możemy pozwolić sobie na ogrodowe porządki. Jeśli jesteśmy posiadaczami rolet zewnętrznych, to musimy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i serwisowaniu. Rolety mające napęd elektryczny należy odpowiednio zabezpieczyć, wyłączając je z sieci, następnie konieczne jest sprawdzenie, czy na powierzchni nie znajdują się ostre drobinki. Do prawidłowego oczyszczania należy przygotować wilgotną, miękką szmatkę z małą ilością środka czyszczącego oraz delikatna, suchą tkaninę.  Poza wyczyszczeniem powierzchni pancerza rolet zewnętrznych ważne jest także usuwanie brudu, który zbiera się wewnątrz prowadnic. Rolety zewnętrzne Bielsko wymagają również regularnego przeglądu stanu technicznego mechanizmów – pozwoli to uniknąć problemów z płynnym opuszczaniem czy podnoszeniem rolet.

Szukasz sprawdzonych rolet do Twojego domu? Zadzwoń do Nas +48 601 808 572 lub napisz maila biuro@anrolrolety.pl

Wróć