Pergole Bielsko. Co warto o nich wiedzieć?

Pewnie nie raz zastanawiałeś czy opłaca się inwestowanie w pergole? Osłona tarasowa, która pozwala na cieszenie się własnym podwórkiem od wiosny do jesieni, niezależnie od warunków atmosferycznych, jest kuszącą opcją. Czas, żebyś dowiedział się czym w zasadzie jest pergola i jakie korzyści ze sobą niesie.

Pergola z definicji

Najprościej rzecz ujmując pergola to drewniana lub aluminiowa konstrukcja, na której znajduje się zwijane poszycie lub obrotowe pióra aluminiowe, zwane pergolami lamelowymi. Pergole lamelowe występują w wersji segmentowej i mogą tworzyć moduły. Pergole to też pewnego rodzaju markizy wyposażone w prowadnice boczne oraz podpory przednie. Głównym zadaniem zadaszenia jest ochrona przed deszczem i oferowanie upragnionego cienia latem w słoneczne dni. Dużą zaletą tych konstrukcji jest fakt, że nie wymagają one żadnych pozwoleń ani zgłoszeń. Osłona tarasowa może zawierać oświetlenie LED w postaci obwodowej lub umieszone w lamelach. Istnieje też opcja stosowania dowolnych rolet bocznych dla jeszcze lepszej ochrony przed słońcem i wiatrem.

Z czego tworzy się pergole?

Do produkcji pergoli wykorzystywane są przeróżne materiały. Do najbardziej popularnych można zaliczyć drewno, które poddawane jest odpowiednim zabiegom, tak aby zyskało odporność na warunki atmosferyczne. Coraz częściej tworzy się pergole także z aluminiowych profili ekstrudowanych oraz elementów ze stali. Najmniej spotykane pergole, to takie których słupy podtrzymujące wykonane są z betonu lub cegieł.

Dlaczego warto posiadać własną pergole

O niektórych zaletach pergoli napisaliśmy już w pierwszym podpunkcie. Najistotniejszą z korzyści posiadania własnej pergoli jest naturalne powiększenie i uatrakcyjnienie swojego domu o przestrzeń poza nim. Odpowiednio zaprojektowana pergola może sprawić, że nasz ogród lub taras przeobrazi się w stylowy kąt, w którym można miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi, nie martwiąc się opadami, czy zbyt mocnym słońcem. Konstrukcje z poszyciem materiałowym posiadają napęd ręczny, gdyż nie wymaga on użycia dużej siły do obsługi. Natomiast pergole aluminiowe wyposażone są najczęściej w sterowanie elektryczne.

Pergole są coraz częstszym wyborem przy aranżacji ogrodów i przestrzeni poza domem. Gdy już zdecydujemy się na zakup własnej pergoli, dobrze skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, takimi jak firma Anrol, która zadba by pergola została odpowiednio zaprojektowana i wykonana.

Wróć