Trendy w projektowaniu pergoli i markiz – jak wybrać idealne rozwiązanie do swojego ogrodu na wiosnę

Markizy i pergole to popularne rozwiązania aranżacyjne tarasów, które pełnią wiele funkcji, od unikalnej dekoracji po ochronę przestrzeni zewnętrznej przed słońcem czy deszczem. Jeśli masz ogród, balkon, taras, patio lub podobną przestrzeń i szukasz sposobu na zaaranżowanie tej przestrzeni w nowoczesny, przytulny i funkcjonalny sposób na wiosnę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Dlaczego warto wybrać markizę do ogrodu?

Markizy to konstrukcje wykonane najczęściej z ekstrudowanego aluminium, stali ocynkowanej i poszycia z wysokiej jakości tkaniny – to właśnie poszycie odpowiedzialne jest za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W niektórych modelach instalowane jest także oświetlenie LED, więc idealnie sprawdzi się na wieczorne grillowanie.

Dzięki zastosowani takich wytrzymałych materiałów, są one odporne na korozję i skutecznie chronią wszystko znajdujące się pod poszyciem – od mebli, po rośliny i osoby przesiadujące na tarasie. Wiosna pogodowo bywa kapryśna, dlatego takie rozwiązanie spełni się w wielu ogrodach.

Markiza Bielsko może być regulowana, w zależności od położenia słońca i potrzeb danej osoby.

Jakie są rodzaje markiz?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje markiz: 

  • W pełnej kasecie – tego typu markiza ma całkowicie zamkniętą aluminiową kasetę, do której zwija się płótno. Jest zalecana w miejsca, gdzie będzie narażona na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych.
  • W półkasecie – posiada częściową kasetę, która zabezpiecza płótno, ale ramiona markizy są częściowo widoczne od dołu. 
  • Bez kasety – płótno jest zwijane i rozciągane bez zamkniętej kasetki. Brak kasety sprawia, że markiza jest tańsza i łatwiejsza w instalacji, ale jest nieco mniej odporna na warunki atmosferyczne. Idealnie sprawdzi się pod krokwią lub wystającym balkonem.

Pergola – dlaczego warto?

Pergole pełnią podobną funkcję co markizy, ale różnią się one budową, są to konstrukcje składające się z podpór (np. słupów) umieszczonych na rogach tarasu lub wzdłuż jego obwodu, połączonych belkowaniem na górze. Pergole Bielsko są też często wyposażone w ruchome pióra/lamele aluminiowe, które umożliwiają kontrolę zacienienia, a po zamknięciu tworzą równomierną powierzchnię. Są więc idealnym wyborem na wiosnę, gdzie pogoda jeszcze nie rozpieszcza, jeśli chodzi o temperatury.

Nowoczesne pergole, takie jak nowy model pergoli lamelowej WinClimatic Slide, oprócz obracania się piór/lameli, umożliwia także ich rozsuwanie się, dzięki czemu jeszcze lepiej można kontrolować ilość wpadającego światła.

Jakie są rodzaje pergol?

Pergole można podzielić ze względu na materiał: drewniane i aluminiowe. Tradycyjnie pergole są wykonywane z drewna, niemniej jednak obecnie modne są modele wykonane z ekstrudowanego aluminium, które charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, co sprawia, że są łatwiejsze w utrzymaniu niż te wykonane z drewna. Jednak pergole drewniane mają naturalny urok i ciepło.

Pergole dzielą się również ze względu na montaż: wolnostojące i przyścienne. Pergole wolnostojące nie są przymocowane do żadnej ściany, co daje większą swobodę w ich rozmieszczeniu – mogą stanowić piękny centralny punkt w ogrodzie. Polecaną tego typu pergolą jest nowa pergola SB350, występująca w 4 standaryzowanych wymiarach, w 2 kolorach do wyboru: RAL7016 mat oraz RAL9016 mat. Natomiast pergole przyścienne są montowane do ściany budynku, co umożliwia ich wykorzystanie jako przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Zapewniają one cień i ochronę przed słońcem bez konieczności zajmowania dodatkowej powierzchni. Pergole mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.

Wybór odpowiedniej pergoli zależy od indywidualnych uwarunkowań w ogrodzie, a także preferencji związanych z aranżacją.

Zalety markiz i pergoli – dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie na wiosnę?

Niektóre z najważniejszych zalet, jakie markizy i pergole wnoszą do każdego ogrodu to:

  • Dają one cień: markizy i pergole spełniają ważną misję polegającą na zapewnianiu cienia w ogrodzie – możesz delektować się filiżanką kawy, czy zorganizować grilla bez obaw o słońce, czy delikatny deszcz. Doskonale nadają się do tarasów, ogrodów, werand i patio, a także do restauracji na świeżym powietrzu, kawiarni, tarasów hotelowych i podobnych obiektów. 
  • Chronią meble ogrodowe i rośliny: Promienie słoneczne UV powodują nieodwracalne uszkodzenia mebli, podłóg i dywanów w domu, więc markizy i pergole spełniają ważne zadanie polegające na ochronie tych przedmiotów przed utratą koloru lub właściwości. Podobnie zapewniają one cień roślinom, które nie mogą być wystawione na ciągłe słońce.
  • Pomagają w oszczędzaniu prądu: podobnie jak zasłony, czy rolety, markizy i pergole rozwinięte w pełnym słońcu, zapewniają cień, a tym samym chłód wewnątrz domów. Zmniejsza to koszty klimatyzacji w pomieszczeniach.
  • Są one pięknym elementem dekoracyjnym: jeśli zależy się na pięknym wystroju ogrodu, powinieneś wiedzieć, że w szczególności nowoczesne pergole, są eleganckim i estetycznym dodatkiem do dekoracji przestrzeni zewnętrznych.
Jakie są funkcje pergoli i markiz?

Chronią one przed warunkami atmosferycznymi, zapewniają cień i są wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Z jakiego materiału wykonywane są pergole i markizy?

Najczęściej są one wykonane z ekstrudowanego aluminium oraz tkaniny (markizy). W przypadku pergoli stosuje się także drewno.

Jakie są główne różnice między markizą a pergolą?

Markiza to ruchoma tkanina zamocowana na ramie, która może być otwierana i zamykana, podczas gdy pergola to stała konstrukcja z belkowaniem i piórami/lamelami lub tkaniną, która stanowi stałe miejsce do siedzenia na zewnątrz.

Wróć