Lato w pełni! Czy pergola to dobre miejsce na letni wypoczynek?

Spis treści:

Pergole – pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą, kryje się konstrukcja ogrodowa, która może być zarówno elementem architektury budynku, jak i odrębną jej częścią. Pergola to zazwyczaj prosta kompozycja, mogąca służyć jako zadaszenie naszego tarasu lub patio, którą wykorzystuje się również jako element ozdobny ogrodu. W czym tkwi sekret pergoli? Dlaczego tak wiele osób zakochało się w jej funkcjonalności? Sprawdźmy!

Pergola ogrodowa – gdzie możemy ją umieścić?

Pergolę możemy podzielić na dwa główne rodzaje, jeśli chodzi o sposób jej montażu, a mianowicie:
1. przyścienną, czyli mocowaną do ściany budynku, zazwyczaj na podstawie dwóch słupów
2. wolnostojącą, czyli jako odrębny element, najczęściej podpartą czterema kolumnami.

Materiały, z jakich tworzone są konstrukcje pergoli, to w szczególności aluminium oraz drewno. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, o których warto jest wiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Z jakich materiałów wykonana jest pergola? Pergole Bielsko

Z jakich materiałów wykonana jest pergola?

Pergola drewniana to bez wątpienia coś dla miłośników gatunku – tradycyjna i piękna architektura, która w ogrodzie będzie prezentować się idealnie, jak część krajobrazu. Drewno jednak wymaga od nas więcej uwagi, ponieważ musimy dbać o jego regularną konserwację. Jeśli chcemy cieszyć się stabilną, długotrwałą, ale i bezpieczną konstrukcją, nie możemy zapomnieć o impregnacji drewnianej pergoli.
Pergola aluminiowa to konstrukcja nowoczesna i trwała. Doskonale nadaje się na zewnątrz, bez narażenia na uszkodzenia środowiskowe w tym na rdzewienie.

Pokrycia dachu pergoli – jakie wyróżniamy?

Planując budowę pergoli możemy wybrać do niej odpowiednie pokrycie dachu, a wśród dostępnych opcji, znajdziemy rodzaje takie jak:

1. Pergola lamelowa – jej dach składa się z aluminiowych, obrotowych lameli, którymi możemy sterować i wpuścić do środka tyle słońca, ile akurat nam potrzeba. Osłona ta jest wodoodporna i bardzo wytrzymała

2. Pergola materiałowa – charakteryzuje się tkaninowym zadaszeniem, które najczęściej wykonuje się z napędem ręcznym. Zależnie od rodzaju pakiet poszycia może być naprężony lub układać się w charakterystyczne fałdy. Częstym wyborem klientów jest materiał wodoodporny z powłoką ułatwiającą jego czyszczenie.

Dlaczego warto zainwestować w pergole?

Pergola może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują w upalny, letni dzień odrobiny cienia. Jest dobrym zabezpieczeniem przed promieniowaniem UV. Daje nam komfort spędzania wolnego czasu na dworze, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Możemy też z powodzeniem wykorzystać ją, urządzając rodzinne przyjęcie. Uniwersalna konstrukcja pergoli sprawdzi się zarówno przy nowych, jak i tych starszych zabudowaniach.

Pergola – niepozorna o wielu zaletach

Pergole mają jeszcze kilka plusów, o których warto wspomnieć, a wszystkie z wymienionych opcji mamy możliwość zrealizować dzięki profesjonalnym usługom firmy Anrol. Pergole wznoszone są w taki sposób, aby miały możliwość odprowadzania wody opadowej.

 Jeśli jednak chcemy swobodnie korzystać z pergoli nawet wtedy, kiedy na zewnątrz wieje mocny wiatr, mamy możliwość dodatkowej instalacji osłon bocznych. Naszą konstrukcję zaopatrzyć możemy także w oświetlenie LED, więc czytanie książki wieczorową porą nam niestraszne, a i letnie grillowanie może się trochę przeciągnąć. Nowoczesne pergole są stabilne i wytrzymałe, dzięki czemu niesprzyjające warunki pogodowe nie są w stanie naruszyć  konstrukcji.

Refleksole jako dodatek do pergoli, czym są?

Refleksole znane również jako sunscreeny to nic innego jak rolety fasadowe zapewniające ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym a w systemie zip również przed porywistymi podmuchami wiatru. Decydując się na postawienie małej architektury w ogrodzie, warto od razu rozważyć zakup takich osłon, które pomogą nam utrzymać odpowiednią temperaturę, zapobiegając nagrzewaniu się miejsca odpoczynku. Dzięki temu będziemy mogli w pełni komfortowo korzystać z pergoli, ciesząc się świeżym powietrzem.

Dlaczego warto skorzystać z usług Anrol? Najlepsze pergole Bielsko

Komfort użytkowania jest dzisiaj nie do przecenienia. Choć nie zawsze łatwo jest nam podjąć decyzję, której firmie zlecić reorganizację naszego wnętrza czy otoczenia. Firma Anrol zajmuje się instalacją, m.in. rolet, bram i pergoli w Bielsku-Białej, oferując swoim klientom najwyższej jakości materiały i profesjonalne usługi montażowe. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą, koniecznie zapoznaj się z ofertą Anrol. Najwyższej klasy specjaliści, sprawna instalacja i obsługa – to wszystko dostaniesz w jednym miejscu. Największy wybór; rolety, żaluzje, bramy i pergole Bielsko. Sprawdź naszą ofertę!

Czym jest pergola i do czego służy?

Pergola to konstrukcja ogrodowa, która może służyć jako zadaszenie tarasu, patio lub element ozdobny ogrodu. Jest to prosta kompozycja, która może być mocowana do ściany budynku lub stanowić odrębny element w ogrodzie.

Jakie są główne rodzaje pergoli?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje pergoli: przyścienną (mocowaną do ściany budynku) oraz wolnostojącą (jako odrębny element w ogrodzie).

Z jakich materiałów wykonane są pergole?

Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najpopularniejsze to aluminium i drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.

Sprawdź również pozostałe artykuły:

Wróć