Jak wybór żaluzji fasadowych wpływa na efektywność energetyczną w domach i biurach?

Żaluzje fasadowe najczęściej montuje się w biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej, jednak znajdują one zastosowanie także w domach wolnostojących. Dbają o ochronę prywatności, jednocześnie pozwalając zredukować zużycie energii. Jakie są właściwości żaluzji fasadowych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym cechują się żaluzje fasadowe?

Na rynku dostępne są różne rodzaje żaluzji, wśród których dużym uznaniem cieszą się żaluzje zewnętrzne fasadowe. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, opierając się na 4 głównych elementach:

  • lamelach,
  • skrzynce / kasecie,
  • napędzie elektrycznym,
  • prowadnicach.

Wykonane są z materiałów posiadających właściwości izolujące, dzięki którym pozwalają utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę. Skutecznie zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem, jednocześnie umożliwiając korzystanie ze światła dziennego.

Żaluzje fasadowe wpływają również na estetykę budynku. Stanowią proste, minimalistyczne i praktyczne wykończenie, pasując do każdego stylu.

Efektywność energetyczna dzięki żaluzjom fasadowym

Duże okna to symbol nowoczesności, dlatego często montowane są zarówno w biurach, jak i w domach. Nie zapewniają jednak utrzymania we wnętrzach pożądanej temperatury, dlatego wymagają odpowiedniej osłony. Żaluzje fasadowe Bielsko produkowane są pod indywidualne wymiary i sprawdzają się nawet przy niestandardowych rozmiarach okien. Warto skupić się na osłonach na okna o dużych wymiarach, ponieważ powodują one największy spadek efektywności energetycznej pomieszczenia.

W jaki sposób żaluzje fasadowe wpływają na termoregulację?

Oto kilka powodów, dla których żaluzje fasadowe wpływają na termoregulację:

Zapewniają skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem – żaluzje fasadowe skutecznie blokują bezpośrednie promienie słoneczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w cieplejszych miesiącach. Dzięki temu, wewnątrz budynku utrzymywana jest niższa temperatura, co zmniejsza potrzebę korzystania z klimatyzacji.

Regulują wpadanie naturalnego światła – żaluzje fasadowe pozwalają na precyzyjną regulację ilości światła naturalnego wpadającego do wnętrza, co może pomóc w ograniczeniu potrzeby korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Jest to kolejny sposób na obniżenie zużycia energii.

Zmniejszają efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła – w większych aglomeracjach, gdzie dominują beton, asfalt i inne materiały akumulujące ciepło, żaluzje fasadowe mogą przyczynić się do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła poprzez odbijanie promieni słonecznych z powrotem do atmosfery, zamiast pozwalać im na nagrzewanie budynków i otoczenia.

Żaluzje fasadowe do domu i do biura

Żaluzje do sypialni, salonu, kuchni, a także żaluzje do biura powinny spełniać określone wymagania. Bardzo istotną kwestią jest ochrona prywatności, ale także utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Żaluzje Bielsko charakteryzują się solidnym wykonaniem, a dodatkowo można zamontować je na różne sposoby – także podtynkowo.

Warto zwróci uwagę na możliwość automatyzacji żaluzji fasadowych w oparciu o system Somfy. Jest to rozwiązanie smart home, które umożliwia kontrolę dostępu światła oraz utrzymanie we wnętrzach pożądanej temperatury poprzez zastosowanie scenariuszy lub obsługę osłon przez aplikację. System jest kompatybilny z różnymi produktami, w tym takimi jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz bramy. Rodzaje udogodnień, jakie wybierzemy, wpływają na komfort, ale też pozwalają generować oszczędności.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe można zamontować zarówno w biurowcach, jak i budynkach użyteczności publicznej, domach czy blokach mieszkalnych. Sprawdzą się jako żaluzje do pokoju dziecka, salonu, pokoju typu open space.

W jaki sposób można oszczędzać energię dzięki żaluzjom fasadowym?

Żaluzje fasadowe ograniczają dopływ ciepłego powietrza, minimalizują pracę klimatyzacji, a dzięki regulacji wpuszczanego światła, mogą ograniczyć zużycie prądu na sztuczne oświetlenie.

Czy żaluzje fasadowe wpływają na estetykę budynku?

Kolor żaluzji fasadowych może zostać dobrany indywidualnie, dzięki czemu będzie pasować do kolorystyki całego budynku. Żaluzje stanowią ciekawą ozdobę elewacji, dodając jej nowoczesnego wyglądu.

Wróć